Рішення
від 11.01.2018 по справі 803/1806/17
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2018 року ЛуцькСправа № 803/1806/17

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

при секретарі Головатій І.В.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, до Володимир-Волинського підприємства теплових мереж Володимир-Волинськтеплокомуненерго про стягнення штрафу та пені,

ВСТАНОВИВ:

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП, позивач) звернулася з позовом до Володимир-Волинського підприємства теплових мереж Володимир-Волинськтеплокомуненерго (далі - ПТМ Володимир-Волинськтеплокомуненерго , підприємство, відповідач) про стягнення штрафу у розмірі 34000,00 грн. та пені у розмірі 34000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що постановою НКРЕКП від 01.06.2017 №736 на ПТМ Володимир-Волинськтеплокомуненерго накладено штраф у розмірі 34000,00 грн. за порушення ОСОБА_3 умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії, ОСОБА_3 умов провадження господарської діяльності з транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, ОСОБА_3 умов провадження господарської діяльності з постачання теплової енергії. Вказану постанову відповідач отримав 15.06.2017 року. У визначений статтею 22 Закону України Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг строк відповідач штраф не сплатив, внаслідок чого останньому нараховано пеню у розмірі 34000,00 грн. Позивач просить стягнути з ПТМ Володимир-Волинськтеплокомуненерго суму штрафу та пені в загальному розмірі 68000,00 грн. в примусовому порядку.

Представник відповідача в поданих запереченнях на позов (а.с.35-38) позовні вимоги НКРЕКП не визнала, посилаючись на те, що підприємство знаходиться у дуже важкому фінансовому становищі, а тому затверджені Регулятором тарифи не покривають повністю витрати на надання послуг. Окрім того, у підприємства відсутні кошти на сплату своїх першочергових зобов'язань по заробітній платі та податках. При цьому вважає, що позивач пропустив строк звернення до адміністративного суду, оскільки постанова НАКРЕП №736 була прийнята та оприлюднена на сайті 01.06.2017, а останній звернувся з позовом до суду 11.12.2017, тобто з порушенням строків передбачених статтею 99 КАС України. Разом з тим, посилається на те, що на даний момент в умовах відсутності відшкодування різниці в тарифах, яка продовжує накопичуватись, обсягу пільг та субсидій, ПТМ Володимир-Волинськтеплокомуненерго не має інших джерел доходу, за рахунок яких можна було б сплатити пеню за встановлені перевіркою порушення. Відповідно до звіту про фінансові результати за 9 місяців 2017 року підприємство у 2017 отримало збитків на суму 6125000,00 грн., отриманого чистого фінансового прибутку - 0%. З наведених вище причин вважає нарахування пені неправомірно великим, що значно погіршить важкий фінансовий стан підприємства. А тому просить відмовити у позові частково, зокрема, в частині стягнення з підприємства пені у розмірі 34000,00 грн.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав із урахуванням клопотання від 11.01.2018 про їх зменшення (а.с.93) та зазначив, що оскільки відповідачем сплачено штраф у розмірі 34000,00 грн. (а.с.88), тому просив стягнути пеню у розмірі 34000,00 грн. Крім того, у відповіді на відзив від 11.01.2018 представник позивача вказав, що строк звернення до адміністративного суду з позовом не пропущений так, як постанову НКРЕКП від 01.06.2017 №736 про накладення штрафу відповідач отримав 15.06.2017, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення. З врахуванням визначеного законодавством 30-денного строку з дня отримання постанови на сплату відповідачем штрафу строк звернення до суду слід обчислювати з 16.07.2017. НКРЕКП звернулось з позовом 11.12.2017, тобто в межах шестимісячного строку, встановленого статтею 99 КАС України (в редакції, що діяла на момент звернення позивача до суду).

Представник відповідача в судовому засіданні 11.01.2018 погодилась з позицією НКРЕКП про те, що останньою не пропущено строк звернення до суду, та просила не враховувати вказані заперечення відповідача при вирішенні справи. Водночас зазначила, що ПТМ Володимир-Волинськтеплокомуненерго знаходиться у скрутному матеріальному становищі, нарахування пені в розмірі 34000,00 грн. є непомірно великим, а тому просила в цій частині позову відмовити. Крім того, надала суду платіжне доручення від 29.12.2017 №2123 про сплату ПТМ Володимир-Волинськтеплокомуненерго штрафу в сумі 34000,00 грн. (а.с.88).

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є підставними та підлягають до задоволення з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ПТМ Володимир-Волинськтеплокомуненерго зареєстроване як юридична особа 17.09.1992 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.30-31).

Як свідчать матеріали справи, на підставі наказу на проведення перевірки від 09.02.2017 №181 та посвідчення від 27.02.2017 №29 НКРЕКП було проведено планову перевірку ПТМ Володимир-Волинськтеплокомуненерго , про що складено акт від 14.04.2017 №40 про результати проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо одержання суб'єктом господарювання вимог ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках використанням нетрадиційних або поновлювальних джерел енергії), транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії (а.с.56-81).

Перевіркою встановлено порушення відповідачем ОСОБА_3 умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках використанням нетрадиційних або поновлювальних джерел енергії), затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 10.08.2012 №276 (далі - ОСОБА_3 умови з виробництва), ОСОБА_3 умов провадження господарської діяльності з транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 10.08.2012 №277 (далі - ОСОБА_3 умови з транспортування) та ОСОБА_3 умов провадження господарської діяльності з постачання теплової енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 10.08.2012 №278 (далі - ОСОБА_3 умови з постачання).

01.06.2017 НКРЕКП винесено постанову №736 про накладення штрафу на ПТМ Володимир-Волинськтеплокомуненерго за порушення ОСОБА_3 умов з виробництва, ОСОБА_3 умов з транспортування, ОСОБА_3 умов з постачання теплової енергії в розмірі 34000,00 грн. та необхідність усунення порушень до 01 жовтня 2017 (а.с.14-21). Вказана постанова була надіслана на адресу ПТМ Володимир-Волинськтеплокомуненерго та отримана останнім 15.06.2017, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.55).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Законом України Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 22.09.2016 №1540-VIII (далі - Закон України №1540-VIII) визначено правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення.

Так, відповідно до статті 1 Закону України №1540-VIII Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі -Регулятор) є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Згідно зі статтею 2 Закону України №1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері комунальних послуг: діяльності з виробництва теплової енергії на теплогенеруючих установках, включаючи установки для комбінованого виробництва теплової та електричної енергії, транспортування її магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії в обсягах понад рівень, що встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності (ліцензійними умовами).

Статтею 3 Закону України №1540-VIII визначено, що Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

Регулятор здійснює державне регулювання, зокрема, шляхом державного контролю та застосування заходів впливу.

При цьому, згідно зі статтею 19 Закону України №1540-VIII Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.

Аналіз наведених законодавчих положень дає підстави вважати, що саме НКРЕКП надано право здійснювати державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг вимог законодавства щодо дотримання ліцензійних умов, при цьому перевірка позивачем проведена у повній відповідності до вимог законодавства.

Як свідчить акт від 14.04.2017 №40, складений за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо одержання суб'єктом господарювання вимог ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлювальних джерел енергії), транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії, ПТМ Володимир-Волинськтеплокомуненерго порушено вимоги ОСОБА_3 умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії, ОСОБА_3 умов провадження господарської діяльності з транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, ОСОБА_3 умов провадження господарської діяльності з постачання теплової енергії (а.с.56-81).

Відтак, за наслідками проведеного планового заходу НКРЕКП було виявлено порушення відповідачем ліцензійних умов.

Відповідно до статті 22 Закону України №1540-VIII суб'єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені законами України Про природні монополії , Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу , Про ринок електричної енергії , Про ринок природного газу , Про трубопровідний транспорт , Про теплопостачання , Про питну воду та питне водопостачання , Про державне регулювання у сфері комунальних послуг та іншими законами, що регулюють відносини у відповідних сферах. За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії. За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до посадових осіб суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати адміністративні стягнення. У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив. Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України Про ринок електричної енергії , Про природні монополії , Про питну воду та питне водопостачання , Про ринок природного газу , Про теплопостачання .

Так, 01.06.2017 НКРЕКП на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, у результаті розгляду акта планової перевірки від 14.04.2017 №40 прийнято постанову про накладення штрафу на ПТМ Володимир-Волинськтеплокомуненерго в розмірі 34000,00 грн. та необхідність усунення порушень до 01 жовтня 2017 (а.с.14-23).

З матеріалів справи вбачається, що відповідач сплатив штраф в сумі 34000,00 грн., про що свідчить платіжне доручення від 29.12.2017 №2123 (а.с.88).

Проте, згідно з частиною п'ятою статті 22 Закону України №1540-VIII суб'єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов'язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону. За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора. Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України. У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.

Таким чином, оскільки відповідач не сплатив штраф у встановлений Законом України №1540-VIII строк, позивачем нарахована пеня, яка станом на 11.12.2017 склала 34000 грн. Розрахунок пені проведено, виходячи з такого: 1,5% суми штрафу = (1,5% * 34000,00 грн.)/100% = 510,00 грн. (сума, яка сплачується за кожен день прострочення); період прострочення становить 149 днів (постанова НКРЕКП від 01.06.2017 №736 отримана відповідачем 15.06.2017, тобто пеня нараховується за період з 16.07.2017 по 11.12.2017). Відтак, відповідач повинен сплатити пеню у розмірі 34000,00 грн. (510,00 грн. х 149 днів = 75990,00 грн., але відповідно до статті 22 Закону України №1540-VIII розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора).

Станом на день розгляду справи ПТМ Володимир-Волинськтеплокомуненерго не надано суду доказів сплати вказаної пені.

При цьому суд не бере до уваги посилання представника відповідача на тяжке фінансове становище підприємства, оскільки обставини, пов'язані з фінансуванням підприємства за рахунок Державного бюджету України та відсутністю коштів у підприємства на погашення першочергових зобов'язань по заробітній платі та податках, не можуть вважатися достатньою підставою для відмови у стягненні пені.

Таким чином, оскільки визначена НКРЕКП сума пені не сплачена відповідачем, тому вказана сума підлягає стягненню з останнього в примусовому порядку.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про підставність та обґрунтованість позовних вимог про стягнення з ПТМ Володимир-Волинськтеплокомуненерго 34000,00 грн., з огляду на що адміністративний позов слід задовольнити повністю.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг , суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Володимир-Волинського підприємства теплових мереж Володимир-Волинськтеплокомуненерго (44700, Волинська область, місто Володимир-Волинський, вулиця Сагайдачного, будинок 19, код ЄДРПОУ 05384488) в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 Адміністративні штрафи та інші санкції ) пеню в сумі 34000 (тридцять чотири тисячі) грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

ОСОБА_4Плахтій

Повне судове рішення складено 17 січня 2018 року.

Дата ухвалення рішення11.01.2018
Оприлюднено17.01.2018
Номер документу71627305
СудочинствоАдміністративне
Сутьстягнення штрафу та пені