Ухвала
від 14.06.2018 по справі 760/14754/18
СОЛОМ'ЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Провадження №1- кс/760//7865/18

Справа 760/14754/18

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2018 року слідчий суддя Солом`янського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури №9 ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів в рамках досудового розслідування внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №32017100090000035 від 26.05.2017, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.212 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

до слідчого судді Солом`янського районного суду м. Києва надійшло клопотання прокурора про надання дозволу на тимчасовий доступ до копій документів, що перебувають у володінні ПАТ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (МФО НОМЕР_1 ) юридична адреса: АДРЕСА_1 , які стосуються відкриття й обслуговування рахунку.

Слідчий просив проводити розгляд клопотання без його участі та без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи, оскільки наявні достатні підстави вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення документів.

Суд визнав за можливе провести розгляд даного клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи, оскільки прокурором було доведено наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів.

Відповідно дост. 107 КПК Українифіксування за допомогою технічних засобів не здійснювалось.

Відповідно до ч. 1ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Пунктом 5, 6 частини 2ст. 131 КПК Українипередбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів і тимчасове вилучення майна.

Відповідно до ч. 1ст. 159 КПК Українитимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв`язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв`язку, без їх вилучення.

Із матеріалів клопотання вбачається, що СУ ФРДПІ уСолом`янському районіГУ ДФСу м.Києві здійснюється досудове розслідування внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №32017100090000035 від 26.05.2017, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.212 КК України.

Як вбачається із матеріалів, що групою осіб, у складі ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , які контролюють будівельні компанії ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_5 ) організовано протиправну схему ухилення від сплати податків з доходів, які надходять на рахунки підприємств від реалізації житлових квартир у ЖК « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ( АДРЕСА_2 ) та ЖК « ІНФОРМАЦІЯ_7 » ( АДРЕСА_3 ).

Зокрема посадовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 , директор ОСОБА_6 , засновник ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 »), яке є генеральним підрядником будівництва ЖК « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ( АДРЕСА_2 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_4 , директор ОСОБА_7 ), яке є генеральним підрядником будівництва ЖК « ІНФОРМАЦІЯ_7 » ( АДРЕСА_3 ) за період з січня 2015 року по березень 2017 року під час проведення господарських відносин із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » здійснили порушення вимог п. 44.1 ст. 44, пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.10 (зі змінами та доповненнями), що призвело до заниження податкового зобов`язання з ПДВ на суму 4 259 494,28 грн. та податкового зобов`язання з податку на прибуток на 3 131 453,85 грн., загалом на 7 390 948,13 грн.».

Правова кваліфікація кримінального правопорушення ч.3 ст.212 КК України.

Під час аналізу податкових накладних встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » від підприємств з ознаками фіктивності (які за відсутності трудових ресурсів, офісних, складських приміщень, виробничого обладнання, основних засобів та інших умов, які необхідні для виконання зазначених у господарських документах договірних зобов`язань перед контрагентами, декларують значний об`єм нібито проведених фінансово-господарських операцій, виконати які з урахуванням технічної можливості не видається за можливе) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » декларує про отримання субпідрядних будівельних послуг протягом липня 2015 серпня 2016 року.

При цьому, відповідно до податкової звітності в цей же період на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » працювало лише 15 осіб.

Таким чином, існують підстави вважати, що будівництво здійснювалось із залученням підрядників за готівковий рахунок, без відповідного документального оформлення та співробітниками ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », із документальним оформленням неіснуючих видаткових операцій від інших підприємств.

Згідно інформації ІНФОРМАЦІЯ_18 встановлено, що керівники ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » мають безпосереднє відношення до будівництва житлового комплексу « ІНФОРМАЦІЯ_19 » за адресою: АДРЕСА_4 , генеральним підрядником якого виступає ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (код НОМЕР_6 ), зареєстроване за адресою: АДРЕСА_4 та АДРЕСА_5 .

Також встановлено, що нотаріусом ОСОБА_8 здійснюється посвідчення договорів купівлі-продажу майнових прав, квартир, договорів дарування за адресою: АДРЕСА_4 та АДРЕСА_5 . Проте ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , які на момент отримання ідентифікаційного номера платника податків були зареєстровані за однією адресою у м. Боярка, про отримані доходи не звітують: з липня 2017. ОСОБА_9 офіційно доходи не отримує, а ОСОБА_10 отримує лише соціальну допомогу у зв`язку з народженням дитини, а ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » не відображає у податковій звітності реальні обсяги фінансово-господарської діяльності.

Таким чином встановлено, що до вказаної протиправної схеми з ухилення від сплати податків у галузі будівництва можуть бути причетні особи, які здійснюють будівництво житлового комплексу « ІНФОРМАЦІЯ_19 », генеральним підрядником по якому є ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 ».

Нерухоме майно (квартири) вказаного ЖК реалізуються від імені гр. ОСОБА_9 та ОСОБА_11 , а грошові кошти фактично передаються гр. ОСОБА_12 .

В подальшому, гр. ОСОБА_9 та ОСОБА_11 складають договори дарування на квартири за якими переходить право власності покупцю. При цьому гр. ОСОБА_9 зареєстрована як ФОП, але зазначену діяльність у податковій звітності не відображає, а ОСОБА_11 не зареєстрована як ФОП та дохід від реалізованого нерухомого майна (квартир) в деклараціях також не відображає.

Всього ОСОБА_9 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 реалізували 80 об`єктів нерухомого майна (квартир) та нежитлові приміщення на загальну суму 31 млн. грн.

З метою встановлення об`єктивних обставин фінансово-господарської діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » та осіб, які реалізовували нерухоме майно, а саме квартири з номерами АДРЕСА_6 та АДРЕСА_5 , необхідно отримати з ІНФОРМАЦІЯ_21 , відповідні копії договорів купівлі-продажу, договори міни, договори дарування та інші документи, на підставі яких було зареєстровано право власності на вказане нерухоме майно.

Відомості з документів, щодо квартир з номерами АДРЕСА_6 та АДРЕСА_5 , які знаходяться у ІНФОРМАЦІЯ_21 , можуть бути використані під час досудового розслідування як докази, щодо ухилення від сплати податків під час будівництва житлового комплексу « ІНФОРМАЦІЯ_19 », генеральним підрядником по якому є ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 ».

Зазначені речі і документи, щодо квартир з номерами 1 - 40, що розташовані за адресою: АДРЕСА_4 та АДРЕСА_5 , необхідно вилучити в ІНФОРМАЦІЯ_21 .

Враховуючи те, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані речі і документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у досудовому розслідуванні, прокурор просив надати тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_21 .

Відповідно до ч.5 ст.163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Відповідно до п.4 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, може відноситись комерційна таємниця.

Згідно ч.6 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Перевіривши надані матеріали клопотання, дослідивши докази по даних матеріалах, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність задоволення клопотання про тимчасовий доступ до документів, оскільки вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказана інформація має суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні. Крім того, прокурором було доведено можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.

Керуючись ст.ст. 131, 132, 159-164, 166, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

клопотання задовольнити.

Надати прокурору Київської місцевої прокуратури №9 ОСОБА_3 , начальнику 2 відділу РКП СУ ФР ДПІ у Солом`янському районі ГУ ДФС у м. Києві ОСОБА_13 , слідчим слідчої групи ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 або, за дорученням оперативному працівнику ІНФОРМАЦІЯ_22 ОСОБА_21 тимчасовий доступ до документів, щодо квартир з номерами АДРЕСА_6 та АДРЕСА_5 , що знаходяться у ІНФОРМАЦІЯ_21 , з можливістю вилучення копій документів, а саме:

- договорів купівлі-продажу, договори міни, договори дарування та інші документи, на підставі яких було зареєстровано право власності на вказане нерухоме майно.

Ухвала діє протягом одного місяця з дня її постановлення.

У разі відмови виконувати ухвалу слідчий суддя має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1

Дата ухвалення рішення14.06.2018
Оприлюднено22.02.2023

Судовий реєстр по справі —760/14754/18

Ухвала від 14.06.2018

Кримінальне

Солом'янський районний суд міста Києва

Сенін В. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні