Рішення
від 16.08.2018 по справі 810/4236/18
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 серпня 2018 року 16 год. 30 хв. № 810/4236/18

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Лисенко В.І.,

за участі секретаря судового засідання Приходько Н.І.,

представників позивача - Макаренка С.В., Омельчука В.В.,

представника відповідача - не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Офісу великих платників податків ДФС до Товариства з обмеженою відповідальністю "Стейт Оіл" про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби України із заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Стейт Оіл", у якому просить зупинити видаткові операції на рахунках платника податків у банках та інших фінансових установах (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу).

В обґрунтування заяви контролюючий орган зазначає, що платник податків перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених Податковим кодексом України, а саме: ігнорує законну вимогу податкового керуючого щодо надання інформації про наявність/відсутність ліквідованого майна ТОВ "Стейт Оіл".

Відповідач, наданим йому правом, передбаченим статтею 269 КАС України, не скористався, жодних заяв по суті справи не надавав.

Ухвалою суду від 14.08.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі та призначено судове засідання на 15.08.2018 о 16 год. 00 хв.

До вказаного судового засідання прибули представники позивача. Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду заяви, не з`явився.

Судом вирішено оголосити перерву до 14 год. 30 хв. 16 серпня 2018 року.

У судове засідання, призначене на 16.08.2018 прибули представники позивача. У ході судового засідання заяву підтримали у повному обсязі, просили її задовольнити.

Заслухавши пояснення представників позивача, розглянувши заяву контролюючого органу, дослідивши наявні матеріали справи, суд зазначає наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Стейт Оіл" (ідентифікаційний код 39436796) зареєстроване в якості юридичної особи 10.10.2014, що підтверджується відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Як платник податків відповідач перебуває на податковому обліку в Офісі великих платників податків Державної фіскальної служби.

З довідки про стан податкового боргу від 13.08.2018 № 9633/9/28-1017-01-19 убачається, що за відповідачем рахується податковий борг на загальну суму 1 317 887 327,63 грн (а.с. 229), зокрема:

- податок на додану вартість із вироблених в Україна товарів - борг 105 437,86 грн;

- адміністративні штрафи та санкції - борг 10 000,00 грн;

- податок на прибуток приватних підприємств - борг 1 317 275 147,61 грн;

- штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, з порушенням норм регулювання обігу готівки та про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харучання та послуг - борг 496 742,16 грн.

Даний борг є узгоджений, а датою його виникнення є 22.09.2016, що підтверджується податковою вимогою від 27.09.2016 №374-17 (а.с. 76).

У зв`язку із цим, заступником начальника Офісу великих платників податків ДФС, відповідно до статті 89 розділу ІІ Податкового кодексу України було прийнято рішення від 28.09.2016 №4446/10/28-10-17-2-23 про опис майна у податкову заставу на загальну суму 910 222 116, 74 грн, серед яких: бензин, газ скраплений, паливо моторне альтернативне на суму 6 135 376, 17 грн (Акти опису майна від 19.10.2016 №35 та від 15.02.2018 №1), майно на яке платник набуде права власності у майбутньому на суму 904 086 470,57 грн (Акт опису майна від 08.12.2017 №36).

Судом встановлено, що Наказом офісу великих платників податків ДФС від 29.01.2018 №114, податковим керуючим ТОВ "Стейт Оіл" призначений ОСОБА_3

У подальшому, за результатами моніторингу та аналізу наявності динаміки та структури активів позивача, згідно відомостей фінансової офіційної звітності, поданої Товариством до контролюючого органу, у період з 30.09.2017 по 31.12.2017, структура оборотних активів балансу підприємства суттєво змінилась, а саме значене зменшення дебіторської заборгованості (на 324,5 млн. грн або 95,9%); грошових активів та їх еквівалентів, готівки , коштів на рахунках у банках (на 38,2млн. грн або 93,4 %); інших оборотних активів на 447,1 млн грн або 80,1%.

На підставі вищенаведеного, Офіс великих платників податків звернувся до відповідача із листом від 26.06.2018 №2779/10/28-10-17-1-23, у якому просив надати інформацію та належним чином завірені копії документів, які підтверджують наявність або відсутність майна ТОВ "Стейт Оіл", яке перебувало на балансі підприємства станом на 30.09.2017 та на 31.12.2017 (а.с.127-128).

Даний лист повернувся на адресу позивача 30.07.2018, у зв`язку із закінченням термін зберігання(а.с.130).

Надалі, податковий керуючий 13.08.2018 здійснив виїзд на місцезнаходження ТОВ "Стейт Оіл" - вул. Київська, 25, м. Обухів, Київська область, з метою отримання переліку майна підприємства та інформації для подальшого опису його у податкову застав. Проте, на вимогу податкового керуючого, відповідачем не надано жодної інформації.

Тому, податковим керуючим о 16 год. 20 хв. 13.08.2018 було складено Акт про перешкоджання платником податків виконанню повноважень податковим керуючим №1/9 (а.с.229).

Зважаючи на викладені обставини, 14.08.2018 о 15 год. 55 хв. Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби України звернувся до суду із заявою про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків ТОВ Стейт Оіл у банках та інших фінансових установах.

Надаючи правову оцінку діям сторін та обставинам, за яких вони вчинялись, суд зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів з 1 січня 2011 року регулюються Податковим кодексом України.

Так, Податковий кодекс України визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Кодексу податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України встановлено обов'язок платника податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з приписами пункту 38.1 статті 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

В силу вимог підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу грошове зобов'язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання, вважається податковим боргом платника податків (підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Пунктом 59.5 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі, якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Відповідно до пункту 87.2 статті 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

З метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу (пункт 88.1 статті 88 Податкового кодексу України).

Цією ж статтею передбачено, що право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.

Згідно з приписами пункту 89.1 статті 89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає, зокрема, у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.

З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права, і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому (пункт 89.2 статті 89 Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 89.3 статті 89 Податкового кодексу України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.

Приписами пункту 91.1 статті 91 Податкового кодексу України встановлено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу за місцем реєстрації платника податків, що має податковий борг, призначає такому платнику податкового керуючого. Податковий керуючий повинен бути посадовою (службовою) особою контролюючого органу. Податковий керуючий має права та обов'язки, визначені цим Кодексом.

Пунктом 91.3 цієї ж статті передбачено, що податковий керуючий описує майно платника податків, що має податковий борг, в податкову заставу, здійснює перевірку стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі, проводить опис майна, на яке поширюється право податкової застави, для його продажу у випадках, передбачених цим Кодексом, одержує від боржника інформацію про операції із заставленим майном, а в разі його відчуження без згоди контролюючого органу (за умови, коли наявність такої згоди має бути обов'язковою згідно з вимогами цього Кодексу) вимагає пояснення від платника податків або його службових (посадових) осіб. У разі продажу в рахунок погашення податкового боргу майна платника податків, на яке поширюється право податкової застави, податковий керуючий має право отримувати від такого платника податків документи, що засвідчують право власності на зазначене майно.

У разі відмови платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, податковий керуючий має право залучати до опису майна платника податків не менш як двох понятих.

У разі якщо платник податків, що має податковий борг, перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, такий податковий керуючий складає акт про перешкоджання платником податків виконанню таких повноважень у порядку та за формою, що встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (пункт 91.4 статті 91 Податкового кодексу України).

Контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом. Строк, на який можуть бути зупинені видаткові операції, визначається судом, але не більше двох місяців.

Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків може бути достроково скасовано за рішенням податкового керуючого або суду.

Аналіз наведених норм Податкового кодексу України вказує, що право контролюючого органу на звернення до суду з поданням про зупинення видаткових операцій платника податків на його рахунках у зв'язку з перешкоджанням виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, може бути реалізовано виключно по відношенню до платника податків, який має податковий борг.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Під час судового розгляду справи судом встановлено, що податковим керуючим ОСОБА_3 здійснено виїзд за місцем реєстрації, зазначеного у даних відповідача. Метою такого виїзду було отримання необхідної інформації для подальшого опису майна ТОВ "Стейт Оіл". У зв`язку із тим, що відповідач був відсутній за місцем реєстрації, податковим керуючим не було отримано документів, на підставі яких був би здійснений опис майна.

Окрім того, у судовому засіданні позивач звертав увагу на те, що Товариством, таким же чином, проігнорований письмовий запит від 26.06.2018 №27796/10/28-10-17-01-23, яким його було зобов`язно надати інформацію та належним чином завірені копії документів, які підтверджують наявність/відсутність майна ТОВ "Стейт Оіл", яке перебувало на балансі підприємства.

На запитання суду, чи був відповідач повідомлений про виїзд податкового керуючого, представник пояснив, що нормами чинного законодавства не визначено такого обов'язку податкового керуючого.

Отже, враховуючи ті обставини, що наявність податкового узгодженого боргу підтверджується наявними матеріалами справи, позивачем надано достатньо доказів, які підтверджують перешкоджання платником податків виконанню повноважень податкового керуючого, а відповідачем не спростовано жодних доводів позивача, видаткові операції ТОВ "Стейт Оіл" підлягають скасуванню.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що заява Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про зупинення видаткових операцій на рахунках Товариства з обмеженою відповідальністю "Стейт Оіл" у банках та інших фінансових установах (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу) підлягає задоволенню.

Суд зазначає, що оскільки строк, на який можуть бути зупинені видаткові операції, визначається судом (не більше двох місяців), то для отримання документів необхідних для підтвердження наявності або відсутності майна підприємства, яке перебувало на балансі товариства станом на 30.09.2017 та 31.12.2017 для подальшого опису майна у податкову заставу, заявнику необхідно надати місячний строк.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 143, 242- 246, 250, 255, 283 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

в и р і ш и в:

Заяву Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби - задовольнити.

Зупинити видаткові операції на рахунках Товариства з обмеженою відповідальністю "Стейт Оіл" (код ЄДРПОУ 39436796) у банках та інших фінансових установах (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу) на строк один місяць.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лисенко В.І.

Дата ухвалення рішення16.08.2018
Оприлюднено17.08.2018
Номер документу75900184
СудочинствоАдміністративне
Сутьзупинення видаткових операцій на рахунках платника податків